Publikálva: 2018. szeptember 4.

A XV. századi Debreceni állat- és növénykönyv német hasonmás kiadásának bemutatása a Nagykönyvtár válogatott herbáriumainak kíséretében 2018. szeptember 18. 11:00

A 18. század végén került a Debreceni Református Kollégium Nagykönyvtárába Kazay Sámuel városi gyógyszerész könyvgyűjteménye, többek között egy 15. század közepéről származó német nyelvű kódex. A gyűjtemény első két része növényi orvosságok, míg a harmadik és negyedik állati eredetű gyógyszerek leírását tartalmazza. Így jött létre egy terjedelmes, különböző betegségek kezelésére használható gyógyszerészeti szakkönyv.

A herbárium több, mint nyolcvan kéziratos változata ismer, egy példány ősnyomtatványként maradt fenn (Róma, 1483–1484). A Nagykönyvtár tulajdonában lévő kódex az európai középkor legsikeresebb füvészkönyve, híd az antik és a középkori herbáriumok világa között.

Magyar nyelvű interjú

Német nyelvű interjú