„Kezembe vészem, olvasom és arról elmélkedem”

„Kezembe vészem, olvasom és arról elmélkedem” borítókép
Alcím: Emlékkönyv Fekete Csaba születésének 75. és könyvtárosi működésének 50. évfordulójára
Szerző(k): Gáborjáni Szabó Botond, Oláh Róbert
Megjelenés éve: 2015

Kötetünk megjelenése ünnepi alkalmak ritka egybeesésének köszönhető. 2015 januárjában hetvenötödik születésnapját ünnepli Fekete Csaba, az Egyházkerületi Nagykönyvtár tudományos főmunkatársa, és kerek ötven esztendeje annak, hogy 1964. december 1-jén segédlelkészként elkezdte könyvtárosi munkáját. Kiváló befektetése volt a Református Egyháznak, hogy az ünnepelt az 1990-es évek óta – könyvtári feladatai mellett – jelentős részben kutatásainak élhet. Gazdag publikációs jegyzékéből ítélve egyedül pótol egy kisebb kutatóintézetet. Ha szakprofesszorának az előszóban idézett jellemzését egybevetjük az emlékkönyv végén olvasható terjedelmes bibliográfiával, elgondolkodtató az évtizedeken átívelő tematikai következetesség és összhang. Az ő életművének szinte pályakezdéstől változatlan, színes tematikáját igyekszik követni kötetünk is, amelyben a történettudomány, az egyháztörténet, az iskola- és neveléstörténet, a nyomdászat-, a könyv-, könyvtár- és olvasástörténet, az irodalom-, a nyelv-, a kutatástörténet, a bibliafilológia, illetve az egyházzene és a zenetörténet kiváló szakértői éreztetik – magvas írásaik segítségével – Fekete Csaba iránti megbecsülésüket.