Menü

Református kollégiumok és partikuláik

Református kollégiumok és partikuláik borítókép
Alcím: Tudományos konferencia, Debrecen, 2024. október 3.: Tanulmányok Szabadi István 60. születésnapjára
Szerző(k): Győri L. János, Oláh Róbert (szerk.)
Kiadó: Tiszántúli Református Egyházkerület Közgyűjteményei
Megjelenés éve: 2024
Megjelenés helye: Debrecen
Közreműködő személy(ek): Baráth Béla Levente, Berecz Ágnes, Dienes Dénes, Éliás János, Emődi András, Győri L. János, Hegyi Ádám, Kimpián Annamária, Kovács Teofil, Mucsi András, Oláh Róbert, Ősz Sándor Előd, Szabadi István, Szabó András, Ugrai János, Zsigmond Attila
Oldalak száma: 263
Leírás:

A reformáció korától a 19. század közepéig a vidéki partikuláris iskolák jelentős részében a református kollégiumokból érkező rektor tanított. A „partikula” (latinul: részecske) kifejezés arra utal, hogy a főiskolai szinten működő (debreceni, sárospataki, pápai stb.) kollégiumok tananyagának egy részét lehetett elsajátítani helyi szinten. A vidéki iskolák elvégzése után pedig az akár több száz gyülekezetből álló vonzáskörzettel rendelkező kollégiumok jelentették a továbbtanulás és a társadalmi felemelkedés lehetőségét az ifjúság számára.


2024. október 3-án Református kollégiumok és partikuláik címmel tudományos konferenciát rendezett a Debreceni Református Kollégium Nagykönyvtára és a Református Művelődés- és Iskolatörténeti Kutatóintézet. Tizenöt, a partikulák történetét és működését tárgyaló előadás hangzott el négy szekcióban. Az előadásokból született tanulmányok egy tájegység (Szilágyság, Erdély), vagy a rektort meghívó települések (Biharpüspöki, Erdőbénye, Szikszó, Zilah, Técső, Kunhegyes, Békés, Marosvásárhely) felől közelítik meg a jelenséget, esetleg a Kollégiumokhoz (Sárospatak, Debrecen) tartozás felől vizsgálják a kérdést.